• Ruh Sağlığı Yasa Tasarısına İlişkin Basın ve Kamuoyu Duyurusu

  Ülkemizde uzun yıllardan beri ruh sağlığı çalışanları ve dernekleri tarafından çeşitli kereler gündeme getirilmiş olan Ruh Sağlığı Yasası, son olarak 2016 Aralık ayında MHP, Milletvekili ve psikolojik danışman Sayın Deniz Depboylu’nun çağrısı ile TBMM’de Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği’nin de içinde bulunduğuruh sağlığı ile ilişkili meslekderneklerinin(Türkiye Psikiyatri Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Çocuk Gelişimi ve Eğiticimleri Derneği, Psikiyatri Hemşireleri Derneği) ve hak savunucusu sivil toplum kuruluşlarının (Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği) temsilcilerinin biraraya gelip1 yılı aşkın bir süre devam eden çalışmaları ve emeklerisonucunda bir yasa taslağı şeklinde hazırlanmıştır.TBMM bünyesinde meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının ortak çalışmasıyla üretilen bu taslak 2018 Mart ayı içinde Ruh Sağlığı Kanun Teklifi olarak TBMM başkanlığına sunulmuştur. TAMAMI...

   
 • GÜNCEL 
  Psikiyatrist Dr. Fikret Hacıosman’ın Vefatı ile ilgili Basın Bildirisi


  İstanbul’da özel bir hastanede görev yapan Psikiyatri Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman’ın hastası tarafından öldürüldüğünü üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Toplumda psikiyatrik bozukluğu olan bireylerin şiddete daha yatkın oldukları gibi bir yanlış algı yaratılmadan sağlıkta şiddet ve bireysel silahlanma ile ilgili yasalarda düzenlemeler ve özel kurumlara giriş ve çıkışlarda gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasını talep ediyoruz. Olayı kınıyor ve meslektaşımıza Allahtan Rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.
  Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği
 • Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’a Yapılan Üzücü Saldırı ile İlgili Basın Açıklaması (19/07/2018)

  Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Çocuk Acil bölümünde görevli Dr..Bahattin Ahmet Yalçın’ın darp edilmesini şiddetle kınıyoruz.
  Hastasına yaşam desteği vermek için her türlü özveride bulunan sağlık çalışanlarının yaşam haklarına yapılan bu saldırıları kabul etmemiz mümkün değildir.
  Şiddetin ve öfke kontrolsüzlüğünün toplumda hızla artışı, özellikle çocuklarımızın bu öfke ve kin ortamında büyümeleri ve insanın insana bu kadar kolay zarar verebilmesini görmeleri endişemizi daha da arttırmaktadır.
  Şiddet ve bireyin yaşam hakkına saldırı kabul edilemez.
  Meslektaşımıza acil şifalar diliyoruz.
  Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Yönetim Kurulu
 • 2018 Yılı Liseye Geçiş Sınavı ve Süreç-Sistem İle İlgili Basın Açıklaması (09.07.2018)
  Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği olarak, 2018 yılında bu sene ilk kez uygulanan liseye geçiş sınavı sistemi ve süreci ile ilgili bazı gözlem ve önerilerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

  Eski sınav sisteminin öğretim yılı başladıktan sonra kaldırılıp, yeni sistemin getirilmesi öğrenciler ve velileri belirsizlik içine sokmuştur. Öğrencilerin çok daha önceden sınava çalışmaya başladıkları düşünüldüğünde emek kaybına da yol açmış gibi görünmektedir.

  Genel olarak sınav sistemlerinin sabit olması, devamlılık göstermesi öğrenci ve velileri rahatlatır, önlerini görmelerini sağlar. Bundan dolayı sınav sistemlerinin sık sık değiştirilmemesinin, öğrencilerin, ailelerin hatta eğitimcilerin ruh sağlığı ve iyilik halleri üzerinde olumlu etkileri olacaktır. TAMAMI...
 • GÜNCEL ( Basın Açıklaması 09.07.2018 )

  trenkazasibildiricogepder
 • Basın Bildirisi (06-07-2018)

  Bir süredir kendilerinden haber alınamayan çocuklarımızı kaybetmiş olmanın üzüntüsü içerisindeyiz. Öncelikle ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

  Toplumun her kesiminde üzüntü, kaygı, öfke yaşatan bu olayların çocukların, yetişkinlerin ve toplumun üzerinde olumsuz etkiler yarattığının farkındayız. Çocuklara yönelik her türlü ihmalin, şiddetin ve istismarının önlenmesi için birçok alanda mücadele edilmesi gerekmektedir. Çocukların korunması için devletin yanı sıra, anne-babaların, çocukla çalışanların ve medyanın görev ve sorumlulukları vardır. Bu nedenle çocuklara yönelik suçların önlenmesi ve tekrarlanmasının önüne geçilmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye, akılcı, çağdaş ve sağduyulu çözümler üretmeye davet ediyoruz. Tamamı...


 • cocuk-istismar 2
 • GÜNCEL
  10-kasim-ataturk
 • GÜNCEL
  Kamuoyunu Bilgilendirme


  Travmalar, insanların bedensel ve ruhsal bütünlüklerini tehdit niteliği taşıyan zorlu yaşam olayları olarak tanımlanmaktadır. Böylesi durumlara maruz kalan bireyi en çok etkileyen travma türünün ise insan eliyle gerçekleşen travmalar olduğu bilinmektedir. Ülkemizde 15 Temmuzda yaşanan darbe girişimi ve ortaya çıkan olağan dışı koşullar hem erişkin hem de çocuklar için travmatik bir yaşantı olmuştur. TAMAMINI OKU 
 • GÜNCEL                                                        
  BASIN BİLDİRİSİ

  demokrasi
 • GÜNCEL                                                        
  BASIN BİLDİRİSİ
  Ülkemizde Yaşanan Çocuk İstismarları ile ilgili Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği  Bildirisi için TIKLAYINIZ......

  ÇOCUK İSTİSMARINA YÖNELİK POLİTİKA PROGRAMI ÇERÇEVESİ NASILOLMALIDIR? TIKLAYINIZ......

  TÜRKİYE ÇOCUK ve GENÇ PSİKİYATRİSİ DERNEĞİ ÇOCUK KORUMA GÖREV GRUBU ÜLKEMİZDE CİNSEL İSTİSMARA İLİŞKİN UYGULAMADA ORTAYA ÇIKAN SORUNLAR ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ RAPORU TIKLAYINIZ......

  TÜRK CEZA KANUNU VE BAŞKA BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR 12.5.2014 TARİHLİ YASA TASARISININ CİNSEL DOKUNULMAZLIĞA KARŞI SUÇLAR İLE İLGİLİ DÜZENLEMELERE YÖNELİK UZMANLIK DERNEKLERİ DEĞERLENDİRME RAPORU TIKLAYINIZ......
 • GÜNCEL
  Değerli Dernek Üyeleri
  26. Ulusal Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi Videolarına www.cocukergenkongre.com medya butonundan ulaşabilirsiniz.
  26. Ulusal Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi

  Kongre Kitabı  İçin TIKLAYINIZ...

 • gizemakkaya
 • GÜNCEL
  Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği 26. Ulusal Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi

  Kayıt Sırasına Göre Kabul Edilen Bildiriler Listesi TIKLAYINIZ....

  cogepdermakale
 • GÜNCEL 
  Panel, Çalışma Grubu, Kurs Önerileri, Prof. Dr. Atilla Turgay ödülü, 
  Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Proje Ödülü ve asistan bursu seçiminde yer alacak çalışmalar için son başvuru tarihi 22 ocak 2016 tarihine uzatılmıştır. TIKLAYINIZ...
  http://www.cocukergenkongre.com/26_ulusalkongre/ adresinden “Bildiri ve Panel Öneri” bölümünden önerilerini yapabilirler.

  cogepdermakale
 • GÜNCEL
  12.10.2015        
  Basın Bildirisi

  ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN TERÖR SALDIRISINI KINIYORUZ, YASTAYIZ

  Ankara’da gerçekleştirilen terör saldırısı nedeniyle derin bir acı ve üzüntü içindeyiz. Yaşamını kaybeden vatandaşlarımızın ve ailelerinin acısını yüreğimizde hissediyor, her ölüm haberiyle bir kez daha sarsılıyoruz. Ne yazıktır ki bu terör saldırısı nedeniyle ülkemizdeki çocuk ve gençler annelerini, babalarını, kardeşlerini, akrabalarını ve sevdikleri insanları kaybetmişlerdir.   TAMAMINI OKU
 • GÜNCEL
  05.02.2015

  DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU TEDAVİSİYLE İLGİLİ BASINDA YAYINLANAN HABERLERLE İLGİLİ BASIN BİLDİRİSİ

  TÜMÜNÜ OKU...
 • GÜNCEL   
  26.09.2014                                 
  BASINBİLDİRİSİ
  ORTAÖĞRETİMDE BAŞÖRTÜSÜ SERBESTİSİ
  ORTAÖĞRETİMDE BAŞÖRTÜSÜ SERBESTİSİ İLE İLGİLİ YÖNETMELİKTE YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLE İLGİLİ OLARAK TÜRKİYE ÇOCUK VE GENÇPSİKİYATRİSİ DERNEĞİ BİLDİRİSİ:
  Çocuk ve ergenlerin ruhsal gelişimini inceleyen bilimsel araştırmalar göstermiştir ki; beşinci sınıfa başlayan çocukların (ortalama 10 yaş) henüz soyut düşünme becerileri gelişmemiştir. Soyut düşüncenin gelişimi genel olarak 11 yaşından sonra başlamakla birlikte, bu süreç her çocukta 11 yaşında başlamayabilir.
  TÜMÜNÜ OKU...


 • GÜNCEL                                                        
  BASIN BİLDİRİSİ
   
  TÜRK CEZA KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA YÖNELİK TASARI İLE İLİŞKİLİ ÇOCUK RUH SAĞLIĞINA YÖNELİK ELEŞTİRİLER 
  Meslek grubumuzun temel görevi: toplumun çekirdeği olan çocuk ve gençlerimizin gelecek nesillere ruhsal yönden sağlıklı, kendi ve çevrelerine yararlı bireyler olarak katılmasını sağlamaktır. Bu çerçevede çocuk ve gençlerimizin mağdur ya da suça sürüklenen durumda kaldıklarında gerekli ruhsal yardımı görmeleri, adalet ve güven duygularının gelişmesi için ceza kanununda yapılacak değişiklikler hayati önem taşımaktadır.
  TÜMÜNÜ OKU...
 • GÜNCEL
  SOMA'DA YAŞANAN ACIYI YÜREĞİMİZDE HİSSEDİYORUZ
  YARDIMA HAZIRIZ!


  Soma’da meydana gelen maden kazasıyla ilgili derin bir üzüntü içindeyiz. Yaşamını kaybeden yurttaşlarımızın ailelerinin acısını yüreğimizde hissediyor, her ölüm haberiyle bir kez daha sarsılıyoruz. Çocuk ruh sağlığı hekimleri olarak yaralı yurttaşlarımızın fiziksel olduğu kadar ruhsal yaralarının da olduğunun ve bu yaraların sarılmasının, fiziksel yaralardan daha uzun bir zaman alacağının bilincindeyiz. 
  Basın Bildirisi  TÜMÜNÜ OKU...
 • GÜNCEL 

  Değerli Dernek Üyeleri


  Web sitemizin yenilenmesiyle birlikte aidat ödemelerinizi derneğimizin web sitesinden http://cogepder.org.tr/aidat/ bağlantısı üzerinden yapabilirsiniz.
  (Üyelik bilgileriniz için  0 312 440 1257 , 0 541 440 33 54 numaralı telefonlardan dernek sekreteri ile iletişime geçebilirsiniz.)

  Saygılarımızla

  Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Yönetim Kurulu

BAĞLANTILAR

AACAP Practice Parameters
Türk Psikiyatri Dizini
TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi
 
ÇOCUK VE ERGEN PSİKİYATRİSİ KLİNİKLERİ
 
 
                                     twifaceyou 

ÇOCUK VE GENÇLİK RUH SAĞLIĞI DERGİSİ

 dergi   makalegonder
Sayın COGEPDER üyeleri,
Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Dergisinin tüm sayılarına İdealonline Veritabanı üzerinden erişebilirsiniz.
www.idealonline.com.tr Adresinde üyelik oluşturduktan sonra, mail adresinize gelen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.
Dergiye ulaşmak için; https://goo.gl/ZAbFjF
                    

Ailelere Yönelik

 •                                                                                                  mutluaile

   


 • anne-baba 1
   

ONLİNE KİTAP SATIŞ VE KONGRE KAYIT